Únor v Domově sv. Moniky

Únor v Domově sv. Moniky

Díky velmi nízkým únorovým teplotám a nedostatku sněhu se naše společné aktivity odehrávaly hlavně v prostorách Domova.

Třídíme odpad
V jednu únorovou sobotu byly maminky se svými dětmi v Dinoparku. Mezi všemi expozicemi hrůzostrašných dinosaurů byla i jedna, která je pro lidstvo ještě strašidelnější než tito veleještěři. Jednalo se o expozici zaneřádění planety všelijakými odpadky, které lidstvo produkuje.
Určitě nemůžeme zachránit sami celou planetu, ale bylo by dobré, kdybychom k ochraně přírody přispěli svou troškou i my.
Proto jsme se rozhodli následující aktivitu věnovat odpadkům, přesněji řečeno jejich třídění. V první části aktivity jsme se věnovali teorii. Vysvětlili jsme si, jak se odpad třídí, jaké barvy mají kontejnery dle druhu tříděného odpadu a co do kterého kontejneru patří či nepatří. Nakonec si maminky vybarvily kontejnery a vyplnily malý test, který prokázal, co si z přednášky pro sebe vzaly.

 Vaření
Při únorovém kurzu vaření jsme se rozhodli, že uvaříme hlavní jídlo a dezert k tomu.
Nejprve si maminky připravily ingredience na rizoto s krůtím masem a hráškem. Dle receptu pak hravě tento pokrm připravily. Poté upekly bábovku. Z vůně, která se linula Domovem, se všem sbíhali sliny. Není divu, že se maminky s dětmi těšily na oběd, na kterém si opravdu pochutnaly.     

 Význam barev
V úvodu aktivity jsme si povídali o tom, co která barva znamená a jaký má základní význam. Maminky měly za úkol vypsat své oblíbené barvy a přiřadit je do interiérů podle toho, do jaké místnosti se podle nich hodí. Následně jsme si řekli, jak působí barvy na lidské zdraví a psychiku. Ve druhé části aktivity jsme si povídali o mandalách. Řekli jsme si, co to vlastně mandaly jsou, jak se s nimi pracuje a jak působí na člověka. Maminky si mohly následně vyzkoušet vybarvování mandal dle své nálady a fantazie.

odpad

Šikana
Se šikanou se můžeme setkat téměř na každém kroku. A protože jsme tu samé matky, zaměřily jsme se při dnešní aktivitě na šikanu školní. Abychom mohly svým dětem pomoci, je potřeba vědět, jaké jsou varovné signály pro rodiče, jak mají postupovat při podezření na šikanu i jak s dětmi o tomto problému hovořit. Z následné diskuze vyplynulo, že maminky vědí, co šikana je, a mají s ní i osobní zkušenosti. Aktivita byla velice poučná. 

Hrajeme loutkové divadlo
Letošní únor je v Liberci bez sněhu, a proto naplánovaná aktivita s názvem „Dovádění ve sněhu“ musela být aktivita nahrazena jinou činností. A tak proč si nezahrát třeba divadlo? Nejdříve jsme postavili kulisy a seznámili se s loutkami. Pak jsme si pověděli, v jakých pohádkách postavičky obvykle hrají. Ze zmiňovaných pohádek jsme vybrali Prince Bajaju, kterého jsme si zahráli. Poté dostaly prostor děti. Zahrály nám na oplátku jednu popletenou pohádku, při které popustily uzdu své fantazii a nás tím moc pobavily.

loutkové divadlo (26) 

Karneval
Odpoledne maminky připravily pohoštění ze surovin Domova. A pak už nic nebránilo tomu, abychom se začali připravovat na velký maškarní rej.  Děti byly tak natěšené, že jsme museli s karnevalem začít o něco dříve, protože už měly pocit, že to déle nevydrží. Sešli jsme se v krásně vyzdobené herně, kde si děti mohly zatancovat a zúčastnit se soutěží, jako byl běh s vajíčkem na lžíci či tanec pod koštětem. Musely také prokázat odvahu na cestě za čarodějnicí. Když správně odpověděly na její otázku, mohly si vzít odměnu. Vrcholem večera byla tombola o plyšáky a nakonec si zacvičily s Míšou. Protože všechny děti i maminky měly pěkné kostýmy, nebyla vyhlášena nejkrásnější maska, aby to někomu nebylo líto. Diplom obdržel každý.

DSCN1428

Zapsala: Hlaváčová K.

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA