Prosinec v Domově sv. Moniky

Prosinec v Domově sv. Moniky

Celý prosinec se nesl v adventním duchu, plném příprav a těšení se na vánoce a příchod nového roku.

Aktivity pro maminky s dětmi:

Advent

Na úvod této akce jsme si pověděli něco o adventu, také jsme si popsali, jak by měl vypadat správný adventní věnec, a povídali si o vánočních zvycích.
Ale ne vždy byly tyto zvyky stejné, jako máme dnes. Dokonce ani lidé nežili stejně a kdysi dávno v časech prababiček našich babiček byla i velká bída, děti musely chodit místo do školy do práce a jeden pán jménem Charles Dickens se na to už nemohl dívat a proto napsal krásný příběh o velikém lakomci, kterého navštíví tři duchové Vánoc (minulých, přítomných a budoucích). A právě tento příběh jsme si přečetli…
A tak jsme se snad všichni naladili, abychom příjemně prožili nejen vánoční svátky, ale celý advent. Dokázali se zastavit a myslet na své bližní s láskou a porozuměním.
advent (10)

Koledy, vánoční zvyky

Děti shlédly film, Česká mše vánoční, s animací Josefa Lady. Během produkce jsme si vyprávěli, co se v Betlémě děje. Tak před našima očima ožily staré postavičky české vesnice, andělíčci a nakonec i svatá rodina. Prožili jsme pěkné dopoledne, které nám dalo vědět, že Vánoce jsou už skutečně za dveřmi.

Pečení cukroví

Několik aktivit jsme se věnovali pečení perníčků a cukroví. Děti pomáhaly maminkám s vykrajováním i zdobením. Všem to šlo krásně od ruky. Došlo i na ochutnávání, ale většina cukroví putovala do chladu, kde na nás čekalo do Vánoc.

Výroba přáníček

Vyráběli jsme papírová přáníčka k Vánocům a Novému roku, kterými děti obdarovaly své příbuzné. Pro inspiraci se mohly děti podívat, jak mohou přání vypadat, ale většina se stejně následně rozhodla tvořit dle vlastní fantazie. Zkrátka nepřišli ani naši milí sponzoři, kterým jsme přáníčky poděkovali za to, že nás celý rok finančně podporovali a tím umožnili našim maminkám i dětem prožít spoustu nevšedních zážitků.

Zdobení stromečku

Maminky společně se svými dětmi ozdobily stromeček. Aktivitu jsme si zpříjemnili poslechem i zpíváním koled a ochutnáváním vánočního cukroví. A teď už jsme opravdu připraveni na příchod Ježíška.

 

Vzdělávací aktivity pro maminky

Jak přežít vánoce, když jsou jiné

Vánoce se kvapem blíží a mnohé maminky pocítí změnu ve svém životě intenzivněji než při běžných dnech. Proto jsme dnešní aktivitu věnovali tomuto tématu.
Rozhovor byl velmi emotivní, protože některým maminkám budou chybět děti, některým partner. Pro mnohé toto období bude znamenat zkoušku odvahy a budou muset vynaložit mnoho úsilí, aby svým dětem umožnily krásné prožití Vánoc.
Druhou část aktivity jsme již trochu odlehčili a pověděli jsme si něco o starých zvycích, jak slavili Vánoce naši předkové a nakonec jsme si přiblížili svátky v jiných zemích světa.

Jak zvládat předvánoční stres

Na začátek si maminky vyplnily škálu stresu, která jim mohla napovědět, jak na tom jsou s rizikem onemocnění ze stresu. Poté jsme si povídali o osobních zkušenostech se stresem, který maminky mají. Také přišla řeč na zvládání takového stresu, jaké mají techniky a jak z něj ony samy unikají. Nakonec jsme uvolnili atmosféru povídáním o klidných svátcích a o plánech maminek na Vánoce.

Novoroční předsevzetí – ano či ne

Nový rok je jistě významnou příležitostí k tomu, začít na sobě pracovat. A tak si většinou dáváme novoroční předsevzetí, která často berou za své již několik hodin po vyřknutí. Tématem dnešní aktivity bylo, zda si novoroční předsevzetí dávat nebo raději ne. Většina z přítomných maminek si zásadně předsevzetí nedává a ty, co si je dávají, přiznávaly, že se jim je nedaří plnit. V druhé části aktivity jsme přistoupili k motivačním citátům. Na připraveném papíru jich bylo napsáno mnoho. Každá maminka si vybrala dva, které jí jsou nejbližší a řekla, proč tomu tak je. Na závěr jsme si popřáli úspěšný příští rok a ať se nám daří bez ohledu na to, zda si předsevzetí dáme či NE.

přáníčka (1)

Velké akce:

Štědrý večer

K slavnostně prostřenému vánočnímu stolu jsme společně usedli v 16 hodin. Zazpívali jsme koledy, pomodlili se a po večeři jsme už jen poslouchali, kdy zazvoní zvoneček, který nám ohlásí, že tu byl Ježíšek. Ta dlouho očekávaná chvíle konečně nastala a my se vrhli na rozdávání dárečků, které dětem připravili sponzoři. Poté se všichni přesunuli do svých pokojů, kde radost z rozdávání dárečků pokračovala. Tedˇ už se jen budeme těšit na příští rok. To už jistě budeme slavit svátky vánoční ve svém domově a v kruhu rodinném.
štědrý večer 2017 (11)

Silvestr

Na Silvestra končí rok 2017 a maminky s dětmi si přichystaly občerstvení, aby mohly přivítat rok 2018. Pustili jsme si hudbu a společně jsme zasedli ke společenským hrám. Výtečně jsme se všichni bavili. Děti si potom chvilku zatancovaly a maminky si povídaly. Nakonec jsme si společně připili „rychlými špunty“ a popřáli si vše nejlepší do nového roku.       

Zapsala: Hlaváčová K.

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA