Prosinec 2017 v Domově sv. Anny

Prosinec 2017 v Domově sv. Anny

I v Domově sv. Anny patřil prosinec hlavně přípravám na nejkrásnější svátky v roce.

Vzdělávací aktivity :

 Ruční práce – úklid sklepa
Na první prosincovou aktivitu jsme naplánovali úklid části sklepa. Zejména regálů, ve kterých se nakupilo plno věcí, jež bylo nutné roztřídit, srovnat nebo případně zlikvidovat. Maminky se hned pustily do práce a začaly přebírat jednotlivé krabice a pytle. Věci pak postupně znovu ukládaly do regálů a rozbité, nepotřebné věci vytřídily do pytlů k likvidaci. Prázdné krabice následně sešlapaly a připravily je k odvozu tříděného odpadu. Ve sklepě tak máme nyní více prostoru a lépe to tam vypadá.
Úklid sklepa (1)

Zachování tradic
V rámci těšení na Vánoce, tak jsme si s maminkami povídali o významu, tradicích a zvycích vánočních svátků. Pro naše maminky a jejich děti je nejdůležitějším dnem vánočních svátků Štědrý den se svým kouzelným večerem. Téměř každý má doma ozdobený vánoční stromek nebo alespoň větvičky, jmelí, napečené cukroví a vánočky. Velmi starou tradicí je mít na štědrovečerním stole chléb a sůl, abychom měli po následující celý rok dostatek jídla. Také se prostírá jeden talíř navíc, abychom mohli pohostit kolemjdoucího, a tím vykonat dobrý skutek. A pro všechny je nejdůležitější ten, kdo přináší dárky, a tím je u nás Ježíšek. Ježíšek nenosí jen dary, ale umí plnit i nevyslovená přání. Proto přejme našim maminkám a jejich dětem, ať se jim ta tajná přání splní.
Pečení cukroví (3)

Vaření – chutné a lehké rizoto
Aktivita byla věnována přípravě oběda ze surovin ze zdrojů našeho Domova. Rozhodli jsme se pro rychlé a chutné rizoto. Nejdříve jsme dali péct stehna a uvařili rýži. Pečená stehna jsme obrali, smíchali s rýží a kukuřicí. Těhotná maminka se vaření neúčastnila, přesto jsme na ni s obědem pamatovali. Všem moc chutnalo.

Na žádost klientek jsme také připravili nové vánoční stromečky, které si maminky ozdobily a daly si je na své pokoje.

Náročné životní situace (NŽS)
V této vzdělávací aktivitě pro maminky jsme se zaměřili na náročné životní situace. Sešli jsme se v herně, abychom si na toto téma něco řekli. NŽS je stav napětí, nespokojenosti, zklamání a bezmocnosti z neuspokojování svých potřeb. Každá z našich klientek takovou situaci zažívá nebo zažila. Povídali jsme si o tom, že některé NŽS člověk zvládne sám, v některých případech je potřeba vyhledat odborníky z řad lékařů, sociálních pracovníků a jedinec se nemá stydět o svých problémech hovořit. Klientky vyprávěly své příběhy a došly k názoru, že není třeba se stydět za to, že jsou v současné situaci v azylovém domě. Azylový dům je místo, kde si mohou odpočinout a rozmyslet si, kterou životní cestou půjdou dál, mohou plánovat a uskutečňovat první kroky k jejich novému životu.

Pečení cukroví
V rámci přípravy na Vánoce jsme se věnovali pečení cukroví. Nejdříve jsme si vytvořili linecké těsto, které jsme nechali na chvilku uležet v lednici. Mezitím jsme si udělali i druhé těsto na perníčky. Potom následovalo vykrajování a pečení. Napečené cukroví jsme uložili do společenské místnosti, aby se nám pěkně uleželo.

Vyrábíme vánoční svícny a vločky
Vánoce jsou již opravdu za dveřmi, a tak nastal nejvyšší čas na dokončení vánoční výzdoby. Nejprve jsme si společně povídali o Vánocích. O tom, jak se děti těší na Ježíška a co jim asi nadělí. S maminkami jsme probrali pečení cukroví a jejich vánoční výzdobu. Následně jsme si připravili potřebný materiál na výrobu vánočního svícnu a dali se do práce. Děti pracovaly moc hezky a samostatně. Maminky jim pomáhaly pouze při práci s tavnou pistolí. Výsledkem akce jsou krásné vánoční svícny a vystříhané vločky, které jsme si nalepili do oken. Výrobky zdobí moc pěkně náš Domov.

    

Velké akce:

Mikulášská besídka
Každoročně i u nás probíhá návštěva Mikuláše se svým doprovodem čertem. Maminky pro tuto příležitost připravily občerstvení, a pak společně s dětmi nedočkavě čekaly na příchod Mikuláše. Po příchodu Mikuláše a čerta opadla nervozita a děti koukaly, co se bude dít. Mikuláš představil čerta a začal vyvolávat jednotlivá jména a každému přečetl prohřešky z „Knihy hříchů“, ale i co se povedlo z „Bílé knihy dobrých skutků.“ Každé dítě pak dostalo odměnu podle toho, jakou si zasloužilo. Někdo dostal poleno a uhlí, někdo sladkou odměnu. Nakonec dostaly sladkou odměnu všechny děti. Všem se akce líbila. Padla sice i nějaká slzička, ale to už k Mikulášovi a čertovi patří. Maminky se také dobře bavily. Nakonec se všichni dali do občerstvení a děti začaly rozbalovat sladkosti.
Mikulášská besídka (44)

Vánoční posezení se sponzory v hotelu Valdštejn
Každoročně jsou naše maminky a děti pozvány na posezení s naším sponzorem. Klientky odjely do hotelu Valdštejn v Liberci, kde setkaly se sponzory, kteří pro naše klientky s dětmi nechali připravit občerstvení a předali vánoční dárky dětem i maminkám. Zúčastnily se maminky s dětmi z obou našich Domovů. Klientky i děti byly velice spokojené jak s dárky, tak i s dobrým pohoštěním a vánoční atmosférou.

Strom přání
Do této akce pořádané Krajským úřadem Liberec jsme byli vybráni ještě s několika dalšími neziskovými organizacemi. Pro maminky a děti přijel autobus, který všechny odvezl na KÚ do Liberce, kde se akce konala. Maminky se zde sešly s maminkami a dětmi z Domova sv. Moniky. Akci doprovázel velmi zajímavý program. Děti i maminky se zatajeným dechem sledovaly ukázky chemických pokusů, pak obdivovaly umění členů oddílu bojového umění capoeiry a nakonec se přidaly ke zpívání koled. Poté se rozdělovaly dárky, které dětem a maminkám věnovali sponzoři. Každý si odnesl krásný zážitek a každý byl obdarován. Všichni měli radost z krásně stráveného vánočního odpoledne.

Štědrý den
Na Štědrý den jsme měli v plánu ozdobit vánoční stromeček v herně, připravit cukroví, dobalit dárky.

Do herny jsme si přinesli vánoční stromeček a dekorace. Stromeček jsme společně rozdělali a posléze ozdobili vánočními ozdobami, přidali jsme řetězy a elektrické svíčky. Potom si každá maminka odnesla jednu krabici voňavého cukroví a byly zabaleny poslední dárky. Maminky si ještě připravily v kuchyni větší stůl na štědrovečerní večeři, aby mohli všichni společně v pohodlí večer zasednout k jednomu stolu. Pak si maminky uvařily kávu a děti sledovaly pohádky v televizi. Po celou dobu panovala příjemná vánoční nálada. 

Silvestr
Starý rok končí, co nám přinese rok 2018? Maminky nakoupily potřebné potraviny a odpoledne se daly do přípravy občerstvení. Večer jsme se sešli v herně a nanosili jsme na stůl různé dobroty. Společně jsme zhodnotili končící rok – co nám přinesl dobrého, ale i špatného. V průběhu akce jsme hráli hry, „dali“ si turnaj v „Člověče, nezlob se“, sledovali silvestrovský program a poslouchali písničky. S příchodem půlnoci jsme z okna pozorovali pestré rachejtle prvních nedočkavců. O půlnoci jsme si symbolicky přiťukli nealkoholickým nápojem, popřáli si šťastný nový rok a odebrali jsme se ven sledovat čarovný ohňostroj. Kdo nechtěl jít ven, díval se z okna.

Zapsala Hana Koubková

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA