Předvánoční čas v Domově sv. Vavřince

Předvánoční čas v Domově sv. Vavřince

Ani jsme se nenadáli a nastal prosinec a s ním i období očekávání blížícího se vánočního času.

Začátkem měsíce nás neminulo Mikulášské nadělování. Mikuláš se svoji družinou navštívil a obdaroval všechny naše obyvatele malým dárkem v podobě ovoce a sladkostí za hudebního doprovodu čertíka Romika  a andílků Kamilky a Markétky.

Poté již nadešel čas intenzivních příprav na Vánoce, a to hlavně pečení cukroví. Asi jako v každé rodině i u nás je toto velmi oblíbená tradice. Babičky přiložily ruce k dílu, válely těsto, vykrajovaly, plnily formičky či jinak tvořily a poté zdobily, potíraly marmeládou a lepily…  A tak napekly vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky, perníčky a linecké a kokosové cukroví, vše v hojném množství.  Společně jsme si u toho popovídali a zavzpomínali, co kdo má nejraději, jaké cukroví zvykly babičky samy dříve připravovat a došlo i na osvědčené recepty. Upečené dobroty jsme ihned, ještě za tepla ochutnávali. 
pečení cukroví (2)

Cukrovím jsme se pak pochlubili a nabídli naší milé návštěvě z keramické dílny Burianka při  DPS  v Liberci, která k nám zavítala uprostřed měsíce.  Nad šálkem kávy jsme si společně poslechli vánoční koledy a povídali si o vánočních zvycích.
Burianka 003

Hned další týden jsme si na oplátku udělali malý výlet do DPS Burianka my, kde jsme měli možnost nahlédnout do jejich keramické „kuchyně“ a vidět je v procesu tvoření drobných uměleckých děl. Jako bonus jsme si odváželi „Betlémské světlo“, kterým jsme rozsvítili všechny naše svíce a náš Domov jimi prozářili.  

K předvánoční atmosféře přispěli i děti z kroužku Hasičského sboru Chrastava se svým pásmem scének a písniček. Některé babičky si s nimi také zazpívaly.
vánoce 2017 -2 027 (18)

V sobotu 16. 12. 2017 proběhl v kostele sv. Vavřince již popáté benefiční koncert, na kterém vystoupili zpěváci Divadla F. X. Šaldy Liberec a jejich hosté, adventním večerem provázel Otec Radek. Tato akce se již tradičně těší velkému zájmu obyvatel Chrastavy a okolí, nicméně tentokrát byla účast mimořádná, kostel byl zcela zaplněn. Všem děkujeme za účast a příspěvky.  Výtěžek koncertu bude použit na koupi nových vstupních dveří do budovy fary Domova sv. Vavřince.

V pátek 22. 12. nastal náš Štědrý večer. Většina z nás se sešla u slavnostně nazdobeného stolu v jídelně. Vánoční koledy nám zazpívalo Duo C-Styl a slavnostní slovo přednesl Otec Radek.  Následoval štědrovečerní přípitek s přáním klidných Vánoc a zdraví do nového roku. Po večeři nás čekalo rozbalování dárků. Pod stromečkem určitě každý našel to, co si přál, i díky přispění sponzora Sberbank.

Čas si pro nás v prosinci našly a tento ve vánočním duchu s námi strávily i dobrovolnice – paní Radka, muzikoterapeutka a paní Štěpánka, členka Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Obě pravidelně a neustále navštěvují náš Domov a jejich práce si velice ceníme. Stejně tak práci a obětavost dalších dobrovolnic, paní Bohdanky a paní Věry. A nesmíme zapomenout ani na nejmladšího dobrovolníka Vítka. Přestože je to teprve žák základní školy, našel si mezi nás cestu. Všem patří vřelé poděkování.
vánoce 2017 028

V posledním týdnu roku se v našem Domově rozhostil klid a mír a nesl se hlavně v duchu rodinných návštěv.   

Zapsala: Irena Vokurková, aktivizační pracovnice

 

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA