Listopad v Domově sv. Moniky

Listopad v Domově sv. Moniky

Ze stromů už spadlo všechno listí, příroda se uložila k zimnímu spánku. My jsme ale v žádném případě nezaháleli.

 

Soutěživé hry

Při této aktivitě jsme se věnovali soutěžím a hrám, které nás velmi pobavily. Procvičili jsme trochu paměť a snažili jsme se vybavit si známé české pohádky, abychom správně odpověděli na otázku, kdo bydlel v lese Řáholci či jak se jmenoval kamarád Ferdy mravence. Dalším úkolem bylo poznat pohádku dle citátu.
Poté jsme házeli kostkou a plnili úkoly podle čísla, která nám na kostce padla, a zjistili jsme, že třeba udělat takovou holubičku není vůbec lehké. Když jsme se dostatečně vyskotačili, přišla na řadu zkouška naší pozornosti. Do této hry se s chutí pustily i maminky. Vybraný jedinec odešel za dveře a my ostatní jsme se domluvili, co v herně změníme, pak jsme dotyčného zavolali a výborně se bavili. Když jsme se všichni vystřídali, tak dostaly maminky za úkol pantomimou vypodobnit pohádku a my jsme hádali.
A nakonec jsme se výborně pobavili u Foukané, kdy se děti rozdělily na dvě skupiny a odvážně se postavily svým maminkám. Při foukání do míčku se zažilo mnoho legrace, a tak nás překvapilo, že už je čas skončit.

 hry na stanovištích (8)

Přáníčka pro Ježíška

Protože se kvapem blíží prosinec a s ním i krásné sváteční dny – čert s Mikulášem a Ježíšek - museli jsme natrénovat nejen básničky, ale také napsat dopis Ježíškovi. Děti, které ještě neumí psát, malovaly obrázky. Snažily se ze všech sil, aby se obrázky povedly. Dopisy jsou poslané a teď už se budeme jen těšit, co nám Ježíšek pod stromeček nadělí. 

Výrobky na adventní trhy

S blížícím se adventem nás čekala i účast na adventních trzích, které pořádá Liberecký kraj. Některé věci na prodejní výstavu jsme již měli hotové, ale bylo ještě třeba dokončit několik výrobků. Zdobili jsme dřevěné ozdoby na stromeček, vyráběli zvonečky z květináčů a ozdobné ubrousky na sváteční stůl. Na adventních trzích se prezentovaly všechny tři charitní Domovy – Domov sv. Moniky, Domov sv. Anny a Domov sv. Vavřince.

vánoční trhy2017 (8)

Vzdělávací akce

V listopadu proběhlo v Domově sv. Moniky několik vzdělávacích akcí.

Alkohol, drogy, kouření v těhotenství

Tato vzdělávací akce zaměřená na závislosti měla dvě fáze. Nejprve maminky dostaly za úkol samostatně vypracovat dotazník obsahující několik tematicky zaměřených otázek. Otázky se týkaly toho, kdo má zodpovědnost za to, že matka drogy, alkohol nebo nikotin užívá, a jaké jsou důsledky užívání těchto látek. Poté měly maminky možnost v individuálním rozhovoru se sociální pracovnicí probrat své odpovědi.

Pečení cukroví

S blížícími se Vánocemi se maminky již nemohly dočkat pečení cukroví. Proto jsme se v rámci vzdělávací akce zaměřené na vaření rozhodli něco dobrého společně upéct. Den předem jsme si nachystali těsto, zatím jenom linecké, abychom to v krátkém čase, který jsme na aktivitu měli, všechno stihli. Uleželé těsto maminky vykrájely, naskládaly na plechy a upekly. Ještě nás čeká slepování a zdobení. To uděláme příště již za pomoci dětí. Maminky mají s pečením bohaté zkušenosti, takže jim šla práce pěkně od ruky, a ty, co pekly poprvé, se rychle zaučily.

pečení cukroví (7)

Vizovické pečivo

Kromě předvánočního pečení dobrůtek jsme se rozhodli vyrobit vlastní ručně dělané ozdoby z vizovického těsta. Večer před konáním aktivity si maminky s pracovnicí Domova připravily těsto, které následně daly odpočinout do lednice na druhý den.
V den aktivity si maminky vzaly na pomoc děti, které se do výroby ozdob nadšeně zapojily. Maminky i děti to velmi bavilo a vyrobily společně krásné ozdoby, které jim o Vánocích budou dělat radost.

Zdravá výživa matky a dítěte

V rámci vzdělávací aktivity jsme si s maminkami povídaly o zdravé výživě pro matky i děti. Maminky nejvíce zajímalo, jaké zdravé potraviny jsou pro jejich děti nejvhodnější. Maminky se shodly, že zdravá výživa je sice vynikající pro zdraví jejich i jejich dětí, ale současná finanční situace jim nedovoluje kupovat zdravé potraviny, které jsou dražší. S maminkami jsme se domluvily, že se pokusí popřemýšlet, jak se lépe a zdravěji stravovat i v jejich nelehké finanční situaci. Dostaly proto za úkol, že si každá vypracuje samostatně jídelníček, který je dle nově získaných zkušeností obsahově vyvážený v podílu vitamínů, minerálů a všech dalších složek nutných ke zdravému vývoji dítěte i upevnění zdraví matky.

Nebezpečí internetu

Nebezpečí internetu je hodně aktuálním tématem a hrozí jak maminkám, tak i jejich dětem. V dnešní době, kdy je internet všudypřítomný, je nutné, aby si člověk uvědomoval rizika spojená s užíváním internetu.

Nejprve si maminky zkusily napsat, jaká nebezpečí internetu znají. Ty jsme si probrali společně. Poté jsme si ještě řekli několik podob nebezpečí internetu i to, na co si mají maminky dát pozor u svých dětí. Aktivita maminky hodnotily jako přínosnou a hned po jejím skončení si šly měnit hesla k účtům.

přáníčka  (5)

Zapsala: Hana Koubková

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA