Leden 2018 V Domově sv. Anny

Leden 2018 V Domově sv. Anny

Lednové počasí bylo poměrně přívětivé a v Domově sv. Anny si užili i sněhovou nadílku.

Vzdělávací aktivity:

Denní režim u dětí – Pro některé z našich maminek je dodržování denního režimu u náročné. Proto jsme si vysvětlili, co vlastně denní režim je, jeho základní rozdělení na čas k práci, odpočinku a spánku. Řekli jsme si, proč je důležité režim dne nastavit a dodržovat jej, jak režim dne přizpůsobit vzhledem k věku dítěte. A čemu nám vlastně slouží dodržování denního režimu u dětí? Vede všechny zúčastněné k rozvoji správných návyků – v chování, v hygieně, v pracovní činnosti, lepší soustředěnosti a maminkám poskytuje více prostoru pro ně samotné.

Kde a jak hledat bydleníTématem této aktivity bylo hledání bydlení. První věcí, kterou musíme udělat, je rozmyslet si jak velký byt chci a v jaké cenové relaci si ho mohu dovolit. Počítáme s nájmem i se službami. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům nevolíme hledání bytu prostřednictvím realitních kanceláří. Druhým krokem je vyhledávání vhodného bytu. Maminky se shodly, že využívají hledání na internetu prostřednictvím mobilního telefonu, ale zmíněna byla i možnost např. knihovny (KVK) a internetové kavárny (Knihkupectví, Pražská ul.). Pokud nemají dluhy, mohou sledovat i nabídku volných městských bytů. Zopakovali jsme si podmínky pro získání městského bytu. Vývěsky a inzertní noviny nevyužívají. Pak jsme si připomněli, na jaké dávky při zařizování bytu mají naše klientky nárok. Druhou část jsme věnovali praktickému vyhledávání inzerátů na internetu. Maminky využily i práci ve dvojících a podělily se o své zkušenosti. Aktivitu, zejména její praktickou část, maminky uvítaly.

Vaření – listové broskvové šátečky a hrníčková buchta s ovocemTato aktivita byla věnována přípravě sladkých dobrot z ingrediencí domova. Jedna z maminek navrhla recepty s broskvemi a nápady se jen hrnuly. Vyhrálo listovné těsto a hrnečková buchta.Pustili jsme se do díla, každý si svoji práci našel a za chvíli bylo dobrota hotová.  Ted už jen spravedlivě rozdělit a přejeme všem dobrou chuť
vaření- pečení (6)

Drogy a drogová závislostAktivity se zúčastnila i naše vedoucí, paní Koubková. V úvodu jsme si nastínili téma a začali s diskusí. Povídali jsme si o drogové závislosti, která věková skupina je nejkritičtější, jaké jsou nejčastější známky drogové závislosti. Probrali jsme také jednotlivé druhy omamných látek, které jsme si rozdělili do skupiny nelegálních drog, mezi něž patří hlavně – heroin, kokain, konopné drogy, extáze, pervitin. Z legálních drog jsme vyjmenovali alkohol, nikotin, léky, kofein a organická rozpouštědla. Bavili jsme o tom, jakou pomoc je potřeba vyhledat a na koho se v případě nutnosti obrátit. Nakonec jsme si každá z nás vyjmenovala nějakou závislost, s kterou se sami potýkáme. Někdo zmínil cigarety, někdo zase jídlo, kávu a televizi. Byla to příjemná aktivita, do které se zapojili všichni zúčastnění.

Malé akce:

O dvanácti měsíčkáchPojďme si hrát ven, když nám napadl sníh. Sešli jsme se venku na naší zahradě. Všichni dohromady jsme si vyprávěli pohádku „O dvanácti měsíčkách“ a pak jsme se vydali po stopách Marušky, které nás zavedly ke dvanácti měsíčkům. Někdo představoval měsíce, jedna z maminek Marušku. Probíhal klasický pohádkový dialog. Maruška donesla maceše a nevlastní setře jahody, fialky i jablíčka. A než jsme se my vrátili do chaloupky, stačili jsme postavit hezkého sněhuláka. Všichni se venku do sytosti vyřádili a měli radost z pěkného sněhuláka. Strávili jsme společně hezké dopoledne.
Odvanácti měsíčkách (8)

Zimní hryPočasí nám k zimním hrám nepřeje, venku prší a po sněhu není ani památky, proto jsme přizpůsobily ke hraní naši hernu. Akce se zúčastnily pouze malé děti. Maminky se snažily své děti zabavit, pohrát si s nimi. Děti byly spokojené. Prostor, kdy se maminky věnovaly pouze jim, si užívaly naplno. Byla to krásná akce s dobrou náladou dětí a i maminek.

Vyrábíme sněhulákyZima je v plném proudu, jen ten sníh nám ze zahrady zmizel. My jsme si ale poradili a vytvořili si sněhuláka z papíru. Po seznámení se s úkolem, jak při práci postupovat, se maminky pustily samostatně do díla. Všem se práce opravdu povedla. Obrázky jsme použili na výzdobu Domova.

Velké akce:

Tři KrálovéTento den připadl významnému církevnímu svátku – Tři králové. Povídali jsme si o třech mudrcích - Kašparovi, Melicharovi a Baltazararovi, kteří šli navštívit právě narozeného Ježíška, aby mu přinesli dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Děti projevily celkem slušnou znalost, hlavně pak starší chlapci. Později si děti vyplnily osmisměrky a vědomostní test vztahující se k tomuto svátku. Všichni byli úspěšní. Následovala tvorba na papír, kdy měl každý vytvořit tři krále. Některým se to moc povedlo, zapojily se i maminky. Ti, kteří nechtěli tvořit, odstrojovali stromeček.

Tři králové (2)

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA