Květen v Domově sv. Moniky

Květen v Domově sv. Moniky

Květen byl v Domově sv. Moniky naplněn zajímavými aktivitami.

Soutěživé hry
Rozhodli jsme se využít slunečného počasí k pobytu venku a strávit čas soutěžením na několika stanovištích.
Nejprve jsme si společně stanovili, v jakém pořadí budeme stanoviště obcházet. Děti už byly netrpělivé, aby mohly začít soutěžit a vyhrát sladkou odměnu. Pak se snažily každou disciplíny zvládnou samostatně, takže jim maminky pomáhaly opravdu jen maličko.
Na závěr si děti zaskákaly nakresleného panáka a poté si mohly samy nakreslit vlastní obrázky křídami na dlažbu. Nakonec dostaly všechny děti i maminky zaslouženou sladkou odměnu.

soutěživé hry (1)

Den matek
Druhá květnová neděle byla v našem Domově ve znamení oslavy Dne matek.
Přípravy na Den matek byly zahájeny již dopoledne, kdy jsme se sešli se staršími dětmi v kuchyňce a upekli jsme společně ovocnou bublaninu. Pak jsme se domluvili na tom, co budeme odpoledne pro maminky chystat a vyrábět.
Odpoledne jsme se s dětmi na zahradě pustili do výroby přáníček a květin z papírů. Mezitím, co děti usilovně pracovaly na dárečcích, měly maminky chvilku samy pro sebe.
Když měly děti přáníčka i květinové zápichy hotové, sešli jsme se všichni na zahradě. Některé ze starších dětí zarecitovaly maminkám báseň, popřály jim k jejich svátku všechno nejlepší a předaly dárečky.
Maminky byly dojaté a dárečky od jejich ratolestí se jim moc líbily. V závěru aktivity jsme nachystali na stůl dobroty, na jejichž přípravě se podílely děti i maminky. Bylo to příjemně strávené odpoledne.

 

Vzdělávací aktivity

Přesazování rajčat
Protože nám naše sazenice již značně přerostly a předpověď počasí nám již neslibovala příchod Zmrzlých mužů, byly jsme s maminkami nucené naše sazeničky umístit do pytlů.
Nejprve jsme si vykutali na kompostu hlínu a tu jsme promíchali s hlínou koupenou. Tuto směs jsme pytlovali. Když bylo pytlů dostatek, přikročili jsme k samotnému sázení.
Zkusili jsme také zasadit cuketu, několik paprik a také pár bylinek. Práce to byla těžká, a tak jsme se po úklidu zahradního náčiní, rozcházeli s přáním, aby nám vše pěkně rostlo a plodilo.

přesazování rajčat (24)

Vaření
Společné vaření je oblíbenou činností našich maminek. V květnu proběhlo dokonce třikrát.
Při vaření pro pokročilé jsme se rozhodli připravit pečenou kachnu se zelím a bramborovým knedlíkem.
Sešli jsme se v kuchyňce a nachystali jsme si všechny potřebné suroviny. Pak už se maminky pustily do práce. Jedna maminka připravila kachnu, osolila ji, okmínovala a dala ji v pekáči péct do trouby. Druhá maminka dala vařit brambory, ze kterých následně vypracovala těsto na knedlíky. Mezitím, kdy se vařily knedlíky, uvařili jsme si ještě červené kysané zelí.
Kachna se pekla sice několik hodin, ale čekání stálo za to. Všichni si na hotovém pokrmu velice pochutnali.
Další jídlo, které jsme společně vařily, si vybraly klientky samy. Jednalo se o smažené karbanátky s bramborovou kaší.
Podle receptu, jsme si nachystali potřebné suroviny a pustili jsme se do vaření. Zúčastněné maminky nejsou úplnými začátečnicemi, a tak jim příprava oběda šla celkem pěkně od ruky. A protože nám zbyla ještě chvilka času, rozhodli jsme se, že upečeme jednoduchý moučník. Tím byla hrnková bábovka. Sice se nám nakonec nepovedla vysypat z formy bez újmy na kráse, ale to nikomu nevadilo. Chutnala skvěle.
Poslední květnový kurz vaření, jsme se věnovali pečení jednoduchých moučníků. Z nabízených receptů si maminky vybraly makovec a bublaninu s ovocem. Připravené suroviny smíchaly dohromady, nalily do vymazaných a vysypaných plechů, přidaly ovoce a daly vše péct. Obě buchty se povedly a posloužily jako občerstvení ke Dni dětí.

vaření pro začátečníky (8)

Zapsala Hana Koubková

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA