Duben v Domově sv. Moniky

Duben v Domově sv. Moniky

Celý duben byl provázen krásným až nadprůměrně teplým počasím, proto jsme trávili hodně času venku.

Pohyb pro zdraví
Jedno sobotní odpoledne jsme využili k protažení svých těl na čerstvém vzduchu. Společně s maminkami jsme připravili soutěžní stanoviště a závod o nejlepšího sportovce mohl začít. Děti se s chutí pustily do soutěžení. Házely míčem a skákaly do dálky, házely kroužky a běhaly slalom. Maminky se soutěží zúčastnily spíše jako fanynky a pomocnice.  Na závěr děti namalovaly veselá sluníčka, kterými definitivně přivítaly jaro.

 pohyb pro zdraví (21)

Zvířátka a jejich mláďátka
Kolem nás žije spousta zvířátek. My jsme se zaměřili na zvířátka domácí a ty, co žijí v ZOO.
Aktivita začala povídáním o těchto zvířatech a také jejich mláďatech. Následně byly dětem rozdány obrázky se zvířaty, které měly rozdělit podle toho, kde se s nimi můžeme běžně setkat. Roztříděná zvířátka poté nalepily na čtvrtku. Vznikly dva pěkné plakátky, které posloužily k výzdobě Domova.  

Jarní úklid zahrady
Sluníčko nás láká ven, tak jsme se rozhodli, že si po zimě zahradu upravíte tak, aby nám v ní bylo pěkně. Nejprve jsme si rozvrhli práci a připravili náčiní, a pak jsme se již mohli pustit do samotného díla. Někdo se chopil hrábí, jiný motyky, vynosili jsme plastové židle, omyli je, shrabali trávník a ostříhali starou ozdobnou trávu. Zahrada po našem konání opravdu prokoukla. Maminky strávily hezké dopoledne se svými dětmi. Odměnou jim bylo nejen příjemné posezení, ale také sladká odměna za dobře vykonanou práci.

 

Pálení čarodějnic
Na tradiční pálení „čarodějnic“ jsme se připravovali předem. Abychom totiž takovou čarodějnici mohli upálit, museli jsme si ji nejprve vyrobit. Při této činnosti musely pomoci hlavně maminky. Starší děti se vrhly na malování obličeje čarodějnice. Malé děti zatím vybarvily čarodějnické omalovánky.
Odpoledne 30. 4. jsme naši čarodějnici umístili na připravené ohniště a rej čarodějnic mohl začít. Na úvod jsme si zasoutěžili v čarodějnických disciplínách. Všichni byli v zadaných úkolech moc šikovní, proto obdrželi diplom a také čarodějnické vysvědčení se samými jedničkami. A pak už nic nezabránilo tomu, abychom zapálili hranici. Tohoto úkolu se ujal jeden tatínek, který byl u nás na návštěvě. Oheň krásně planul a my si připravili vuřty, které jsme si na ohni opekli.  Posezení s našimi nejbližšími bylo příjemné, proto jsme na zahradě zůstali o něco déle a domů nás zahnala až únava malých dětí.

 Pálení čarodějnic (21)

Psychomotorický vývoj
Na úvod jsme si pověděli, co si pod pojmem psychomotorický vývoj představit. A protože zde máme děti mnoha věkových kategorií, zaměřili jsme se přímo na věk dětí zúčastněných maminek. Aby měly srovnání s tím, co již umí, a co by měly dle odborníků zvládat. V diskuzi jsme si potvrdili, že na tom nejsou naše dětičky vůbec špatně. Přesto je třeba se dětem věnovat a dále napomáhat jejich rozvoji.

 Přesazování sazenic-ruční práce
Nejprve jsme se seznámili s knihou „Balkonové a přenosné rostliny“ a článkem „Jak pěstovat rajčata v pytlích“. Naše klientky mají spíše větší šanci na to, že získají byt s balkonem, než dům se zahradou, proto jsme si přiblížili vše, co by se dalo na takovém balkoně pěstovat a jak. Poté jsme se již věnovali samotnému přesazování. Pracovnice připravila sazenice, které jsme museli přesadit do malých květináčků, abychom je měli do následného vsazování do pytlů již zesílené. Maminky si rozdělily práci a tak nám to šlo pěkně od ruky. Netrvalo dlouho a měli jsme hotovo. V závěru aktivity jsme si nastínili, jak by mohla vypadat následná péče o naše rostliny.

DSCN1731

Kurz vaření - Kuře na paprice s kynutým knedlíkem, broskvový koláč
Rozhodli jsme se, že si uvaříme kuře na paprice s kynutým knedlíkem a upečeme si broskvový koláč. Nachystali jsme si v kuchyňce všechny potřebné suroviny a dali jsme se do práce. Maminky si rozdělily úkoly. Jedna připravovala kuřecí maso, druhá zadělala kvásek na knedlíky a třetí se pustila do pečení broskvového koláče. Hotové pokrmy byly moc dobré a všichni si na nich pochutnali.

Zapsala: Hlaváčová K.

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA