Domov sv. Moniky - leden

Domov sv. Moniky - leden

Po náročném konci roku si obyvatelé Domova sv. Moniky užívali "klidnější" leden.

Aktivity pro maminky s dětmi:

 Výroba sněhuláků
Vzhledem k tomu, že nám letošní měsíc leden zatím nepřinesl příliš sněhu, musíme si vyrobit sněhuláky z papíru. Každé z dětí mělo spoustu nápadů, které chtělo zrealizovat a vyrobit si kamaráda sněhuláka dle vlastní fantazie. Z papírů, špejlí a lepidla vyrobily maminky s dětmi krásné sněhuláky. Na konci aktivity si hrály děti se sněhuláky jako s loutkami, a nebyly tak z výrobků jen zápichy do květináčů, ale i náměty na příběhy o kamarádství.

Zimní sporty
Poslední dny přinesly konečně trochu sněhu a nejraději bychom vyrazili ven, ale protože byly děti mírně nastydlé, nechtěli jsme to podcenit a zůstali jsme doma. S dětmi jsme si nejprve vyjmenovali zimní sporty, které znají. Poté si děti vylosovaly obrázek jednoho sportu, který vymalovaly, vystřihly a nalepily na čtvrtku. Vystříhaly z letáku nebo dokreslily sportovní náčiní a oblečení, bez kterého by se sportovci neobešli. Vznikly tak moc pěkné koláže, které posloužily k výzdobě Domova.

zimní sp.

Důležitá telefonní čísla – výroba plakátu
Každý člověk, který umí použít telefon, by měl znát důležitá čísla k přivolání pomoci. Jak si je však zapamatovat? Rozhodli jsme se, že si vyrobíme plakát, který nám bude dobrou pomůckou k zapamatování těchto čísel. Aktivitu jsme si rozdělili do dvou částí. První jsme se věnovali teorii. 150,158 a 155 jsou čísla, která nám zajistí pomoc. Také jsme si připomněli, že tato čísla se nesmějí zneužívat, a když už jejich pomoc potřebujeme, je třeba, abychom oznámili základní údaje. Ve druhé části jsme tyto vědomosti vlepili do plakátu. Aktivita se povedla a výsledek jsme si pověsili na nástěnku, abychom si nově nabyté znalosti osvěžili.

 

Vzdělávací aktivity pro maminky:

 Změny v roce 2018
Máme tu rok 2018, a proto je třeba říci si o změnách, které pro nás nastanou a jsou důležité. Informace se týkaly hlavně rodičovského příspěvku, který se maminek týká. Další změny pro maminky byly hlavně informativní. S maminkami jsme společně probrali i aktuální volbu českého prezidenta.

 Plněné knedlíky - vaření
Při dnešním kurzu vaření jsme využili zásob Domova a uvařili jsme bramborové knedlíky plněné uzeným masem. Maminky připravily těsto a začaly dělat knedlíky. Vyzkoušely si dva způsoby. Dělaly známé kulaté, ale i tzv. roládu, kdy těsto rozválely, navrch nakladly maso a poté zarolovaly. Vznikla tak šiška, kterou po uvaření nakrájely na plátky. Jako přílohu uvařily zelí. A pak už se jenom servírovalo. Přichystané jídlo přelily osmaženou cibulkou. Všem zúčastněným moc chutnalo.

vaření

Prožila jsem trauma
Na začátku aktivity jsme si přečetli článek pojednávající o prožívání konkrétní traumatické situace a o tom, jak ji autorka prožívala a řešila. Poté jsme si situaci rozebrali, vysvětlili jsme si pojmy trauma, stres, subjektivní cítění a základní obranné reakce, které nám zajišťují přežití (útěk, útok, zamrznutí). Maminky se měly zamyslet nad tím, zda zažily nějaký podobný zážitek, který by se dal označit jako trauma (nemusely o něm konkrétně hovořit) a podělily se s námi, jak situaci dokázaly zvládnout, co potřebovaly od svého okolí a zda jejich blízcí jednali tak, aby je podpořili či nikoli. Nakonec dostaly maminky obrázky vzdušných balonů a vepsaly si pro sebe, co je v životě povznáší a co je naopak tlačí k zemi.

Výroba krmítek – ruční práce
Ruční práce jsme věnovali výrobě jednoduchých krmítek pro ptáky. Role od papírových utěrek jsme přeřízli napůl. Natřeli jsme je medem a obalili ve směsi zrní, která je ke krmení venkovního ptactva určena. Poté jsme vnitřkem roličky provlékli provázek, abychom hotová krmítka mohli zavěsit, kam je třeba.

 

Velké akce:

 Tři králové
Datum 6. ledna je určitě nám všem známé tím, že je to svátek Tří králů. V úvodu akce jsme si zazpívali koledu „My tři králové“ a následně jsme si povídali o tom, kdo vlastně byli tři králové a přečetli jsme si o nich krátký příběh (vyprávění pro děti). Upřesnili jsme si, co znamenají tři písmena, která koledníci píší křídami nade dveřmi. Dále jsme si pověděli, jaká jména byla králům přidělena, a řekli jsme si také něco k Tříkrálové sbírce, která se každoročně koná. Následně jsme se rozhodli, že si slavné Tři krále namalujeme dle vlastní fantazie a vybarvíme si omalovánky. Na závěr akce jsme společnými silami odstrojili stromeček a sundali vánoční výzdobu v Domově.

krmítka (6)

Zapsala: Lenka Králová

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA