Březen v Domově sv. Moniky

Březen v Domově sv. Moniky

Březen se v Domově sv. Moniky nesl v duchu příprav na jarní trhy a velikonoční svátky.

Víkendová školička
Ve víkendové školičce by se děti měly naučit něco nového zábavnou formou. Dětem byly rozdány obrázky, které byly rozděleny na několik částí. V každé části bylo písmenko nebo číslo, podle kterého měly děti vybarvit obrázek barvami. Maminky měly být jen jako rádci.
Děti se vrhly s chutí do práce. Všechny děti zvládly rozeznat písmenka a čísla podle nich obrázek vybarvit. Děti se snažily vybarvovat samostatně, jen těm nejmenším musela občas pomoci maminka. Všechny obrázky budou vystaveny na chodbě Domova, abychom se mohli těšit ze šikovnosti našich dětí.

Výroba květin
I když to tak venku nevypadá, jaro už ťuká na dveře. Rozhodli jsme se vyrobit si květiny z papíru.
Maminkám a dětem bylo vysvětleno, co budeme při dnešní aktivitě dělat. Děti za pomoci maminek vyráběly zápichy s květinovým motivem. Podle šablony překreslily květinu na barevný papír, poté ji vystřihly a přilepily na špejli. Větší děti a maminky si troufly na složitější velikonoční tvoření a vyrobily veselé květináčky.
Výrobky posloužily k prezentaci našeho Domova na velikonočních trzích.
výroba květin (4)

Březen za kamna vlezem
Jaro už je tu, tedy aspoň podle kalendáře a s ním se nám rychlými kroky blíží svátek jara – Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky. Na ty bychom si měli připravit výzdobu.
Pustili jsme si pohádku Chaloupka na vršku – Kam se ztratily pomlázky, kde jsme si přiblížili některé zvyky, které o Velikonocích lidé dodržují. Tak se děti dozvěděly, že na škaredou středu by se neměly mračit nebo by jim to zůstalo po zbytek roku, že na zelený čtvrtek se pečou Jidáše a chlapci musí děvčata vyšlehat, aby neuschla, za to jsou odměněni malovaným vajíčkem-kraslicí. Po pohádce jsme se s chutí pustili do práce. Maminky obkreslily šablonu vajíčka. Děti pak vajíčka ozdobily.
ruční práce (1)

Příprava na Velikonoční pondělí
Je třeba se připravit na Velikonoční pondělí, a proto jsme se rozhodli upéct beránka a obarvit vajíčka. Maminky připravily veškeré pomůcky a suroviny a šlo se věc. Pečení bylo zcela v kompetenci maminek, ale do barvení se zapojily hlavně děti, takže nakonec maminky jen dohlížely na jejich tvůrčí činnost. Na závěr maminky vychladlého beránka polily čokoládovou polevou a nabarvená vajíčka vyleštily olejem. Nachystali jsme slavnostní stůl a pak už jenom čekali na koledníky.

Jarní zápichy do květináčů - ruční práce
Jaro už je za dveřmi, a tak nastal nejvyšší čas na výrobu jarní a velikonoční dekorace. Dnešní aktivitu tedy věnujeme výrobě jarních zápichů do květináčů. Sešli jsme se v dílně a nachystali jsme si veškerý potřebný materiál – polystyrenové vejce, barevný papír, raznice, špejle, špendlíky a stužky. Následně jsme si vysvětlili pracovní postup a dali jsme se do výroby. Maminky se do práce aktivně zapojily a během jarního tvoření se příjemně naladily. Zápichy se maminkám velice povedly a budou teď hezky zdobit náš Domov.  
víkendová školička (2)

Zapečené těstoviny s kuřecím masem, řízky - vaření
Rozhodli jsme se, že si na dnešním vaření uděláme zapečené těstoviny se smetanou a kuřecím masem a jako druhý chod kuřecí řízky, které mají děti úplně nejraději. Nachystali jsme si v kuchyňce všechny potřebné suroviny a dali jsme se do práce. Maminky si rozdělily úkoly. Jedna se dala do přípravy kuřecího masa, druhá uvařila těstoviny. Kuřecí maso osmahnuté na pánvi pak smíchaly s těstovinami, vložily do pekáče, zalily vejcem a smetanou a daly péct. Následně naklepaly kuřecí maso, obalily v trojobalu a usmažily řízky na pánvi. Hotové pokrmy byly moc dobré a děti si pochutnaly zejména na oblíbených kuřecích řízcích.

Zapsala: Lenka Králová

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA