Červenec v Domově sv. Anny

Červenec v Domově sv. Anny

V Domově sv. Anny nemáme nouzi o zajímavé činnosti. 

Vzdělávací aktivity :

Práce na zahradě - Hezkého dopoledne jsme využili k úpravě záhonků. Ačkoliv jsme je již několikrát pleli, přeci jenom se místy ukázal plevel a zejména bylo nutné ostříhat nevzhledné, odkvetlé květy a vzrostlé rostliny. Obě zúčastněné maminky se daly poctivě do práce a výsledek byl patrný. Odměnou jsou nám krásně vypleté a upravené záhonky. I přes velké úsilí se nám nepodařilo záhon upravit celý, neboť přišel čas oběda a bylo nutné jít obědvat. Malý Tadeáš poté znaveně usnul na zahradě v kočárku.
Ruční práce - zahrada (8)

Zásady správné výživy u dětí - S klientkami jsme se sešli v herně a začali debatu na téma zdravé výživy. Řekli jsme si nejdůležitější informace o pravidelné a vyvážené stravě. Vyjmenovali jsme nejdůležitější potraviny v jídelníčku, jako je ovoce, zelenina, ryby, luštěniny, dostatek bílkovin v podobě masa, mléčných výrobků a vajec. Provětrali jsme naše vědomosti a také jsme si řekli, jak je důležitá pravidelná strava a dostatek tekutin.

 Vaření -Každý čtvrtek u nás v domově probíhají vzdělávací aktivity pro maminky. Dnešní den byl věnován kurzu vaření. Do kuchyňky jsme si nanosili potřebné ingredience a začali jsme s vařením. Nejdříve jsme se pustili do přípravy zeleninové polévky. Nakrájeli jsme si zeleninu – mrkev, celer, pórek a libeček. Tu jsme pak jemně orestovali, zalili vodou a přidali koření. Zvlášť jsme si pak uvařili nudle, které jsme do polévky přidávali.

Další skupina maminek se pustila do přípravy masové směsi. Kuřecí maso jsme nakrájeli na jemné kousky, ty jsme orestovali, okořenili kari a přidali cibulku. Vše jsme ještě podusili a pak jsme směs smíchali s uvařenými těstovinami, do nichž jsme přidali ještě pórek a strouhaný sýr. Vše jsme dali zapéct do trouby. Mezitím, než se nám směs pekla v troubě, jsme si společně vychutnali zeleninovou polévku.

 Jak a kde si hledat bydlení - První krok, který musíme udělat u hledání bydlení, je rozmyslet si jak velký byt chci a na co mi stačí finance. Druhým krokem je vyhledávání vhodného bytu, kde můžeme zapojit známé, hledáme na internetu, vývěskách, inzertních novinách či časopisech, v neposlední řadě můžeme získat městský byt. Jaké jsou podmínky pro získání městského bytu, naše klientky už znají. Dále jsme si řekli jak postupovat při získání bytu k pronájmu. Řádně prověřit smlouvu, prohlédnout byt – zda souhlasí číslo bytu, adresa, apod., abychom nenaletěli podvodníkům. Pak jsme si připomněli, na jaké dávky při zařizování bytu mají naše klientky nárok. Pak už začala živá diskuze o tom, jak by kdo chtěl bydlet, jaké má představy. Všichni chtějí mít hlavně střechu nad hlavou jak pro sebe, tak především pro své děti.

 Jak a kde si hledat bydlení (6)

 Malé akce:

Vítání prázdnin - Tak tu máme konečně letní prázdniny! Jaképak jste měly děti vysvědčení? A co budete dělat o prázdninách? Odměnou za hezké známky bylo dnes hraní společenských her. Zvolili jsme klasiku - Člověče, nezlob se! - a následně jsme vyzkoušeli novou hru, kterou v Domově máme a to „Nešťourej se v nose aneb etiketa pro děti“. Během akce jsme se všichni nasmáli a užili plno zábavy.

 Tkaní pavučiny - Měli jsme se zabývat dopravní výchovou, ale vzhledem k nízkému věku dětí jsme zvolili rukodělnou činnost a připravíme pro děti prolézačku ve formě pavučiny. Nejprve jsme si řekli, jak by pavučina měla vypadat a z čeho uděláme pavouky.  Sešli jsme se na zahradě, vyhlédli si místo a začali jsme mezi stromy snovat provázek tak, až nám vznikla pavučina, kde se dá i prolézt. Pak jsme z pěnových koulí utvořili pavouky a zavěsili na pavučinu. Dílo se podařilo a snad nám chvíli na zahradě vydrží. Všichni byli spokojeni se svojí prací.

 Divadlo - Maminky přišly s návrhem, že si vyrobíme divadlo a zahrajeme dětem pohádku. Sešli jsme se za slunného počasí na zahradě. Jako divadlo nám posloužila velká krabice, kterou jsme polepili krepovým papírem, záclonky se staly oponou. Řekli jsme si, že si z barevných papírů a špejlí uděláme postavičky z pohádky o 3 prasátkách. Mimo prasátek, nechyběl ani vlk. A představení mohlo začít. Pohádka byla krásná, proto jsme ji odměnili potleskem. Byla to moc hezká dopolední aktivita, do které se s chutí zapojily i všechny maminky. Maminky tvořily pro děti a moc je to bavilo.

Malování dle vlastní fantasie - venku na zahradě jsme každý dle vlastní fantazie namalovali nějaký obrázek k letním radovánkám. Někdo namaloval houby, sluníčko, zvířátko, ostatní zas květiny. Obrázky jsme pak vyvěsili na nástěnku, kde nám připomínají příjemně strávené chvíle.

Loutkové divadlo (15)

Velké akce

Výlet na Ještěd - patří ke každoročním akcím obou Domovů a řadí se mezi ty nejatraktivnější. Ani letos tomu nebylo jinak. Počasí nám vyšlo úplně dokonale, takže nám nic nebránilo vyrazit na nejvyšší vrchol Liberecka. Nahoru jsme si pěkně pohodlně vyjeli kabinovou lanovkou. Na vrcholu Ještědu jsme pak poseděli, a kochali se nádhernými výhledy okolní krajiny.

 Zapsala: Vlastislava Procházková

Podpořte nás
 

ID: 6puznex

DATOVÁ SCHRÁNKA